Cena PZP

Žijeme v uponáhľanej dobe, v ktorej sa pravdu povediac všetko točí väčšinou okolo peňazí. A tak niet divu, že ľudia hľadajú možnosť ako ušetriť finančné prostriedky a dopriať si za ušetrené peniaze iné služby alebo materiálne veci. Jednou zo služieb, kde sa dá ušetriť je bez debaty aj sféra poistiek, PZP nevynímajúc.

Ako sa počíta cena PZP

Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Každá z poisťovní má svoj vlastný postup výpočtu cien PZP. Niektorá prihliada hlavne na výkon motora auta, iná zasa na vek vodiča a počet zapríčinených nehôd. Postup Vám neprezradí nijaká poisťovňa. Všeobecne známe je, že menej rizikový sú starší vodiči, ktorí vlastnia vodičský preukaz desiatky rokov a majú trvalé bydlisko v menšej obci alebo meste. Samozrejme to sú vodiči, ktorí jazdia bez zapríčinenej nehody.

Ako ušetriť na PZP?

V dnešnej dobe sa medzi nami pohybuje množstvo poisťovacích agentov a tzv. sprostredkovateľov poistenia. Ponuky poistenia auta od takýchto ľudí nemusia byť nevyhnutné zlé. Hlavný problém tkvie v tom, že väčšina poisťovacích agentov má uzavretú províznu zmluvu iba s niektorými poisťovňami. Teda ponuka nebude obsahovať ponuky od všetkých slovenských poisťovní, ale iba od niektorých. Poisťovňa, ktorá je výhodná pre Vášho suseda nemusí byť výhodná práve pre Vás, keďže každá poisťovňa má cenotvorbu založenú na rôznych parametroch a každému z nich prikladá inú váhu.

Jedinou možnosťou ako naozaj ušetriť na PZP je dostať ponuky od všetkých poisťovní presne pre Váš prípad teda šité na mieru. A teraz máte dve možnosti. Prvá možnosť je obchodiť pracne všetky poisťovne a stráviť hodiny času čakaním v rade a následne za prepážkou. Druhá možnosť je časovo efektívnejšia. A síce, využiť PZP kalkulačku, ktorá je online a je zdarma TU. Stačí vyplniť údaje o Vašom aute a o Vás a ponuky dostanete zo všetkých poisťovní instantne.

Povinné zmluvné poistenie PZP alebo ináč nazývané zákonná poistka pre auto. Ako už vyplýva z názvu je naozaj povinná. Bez uzatvorenej PZP riskujete pokutu vo výške tisícov eur. Ak sa chystáte na prepis auta, tak vecte, že bez uzatvoreného PZP s prepisom auta na polícii s  nepochodíte. Zákonná poistka slúži na krytie škody, ktorú spôsobíte vedením motorového vozidla. Jej plnenie teda peniaze sa vyplácajú poškodenému účastníkovi cestnej premávky čiže nekryjú škody, ktoré si sami spôsobíte na Vašom aute.  Na to slúžia pripoistenia (napr. stret so zverou, živly, požiar, krádež, batožina, …) Ďalšou variantou je havarijné poistenie, to však oplatí iba na novšie autá. 

Havarijné poistenie

K PZP si môžete pripoistiť rôzne pripoistenia formou havarijnej poistky ako sme už spomínali v odseku vyššie.  Jedná sa hlavne o to, že pri vami spôsobenej škode sa poistenie plní vo Váš prospech. Teda, peniaze z havarijnej poistky prídu na Váš účet. Ak máte auto cez leasing, vinkuluje sa v prospech lízingovej spoločnosti, od ktorej máte na auto „požičané“. Havarijné poistenie je dnes už možné vybaviť online bez toho, aby ste museli chodiť po pobočkách všetkých poisťovní a pracne si zisťovať, kde Vám ponúknu najlepšie podmienky. Všetky potrebné info získate online cez kalkulačku.